STD Sokolov

Sociálně terapeutická dílna Sokolov

Pár slov úvodem

V průběhu roku 2010 jsme začali uvažovat nad rozšířením činnosti sociálně terapeutických dílen také do Sokolova. Do chodovských dílen pravidelně dojížděli chlapci z DOZP Sokolík Sokolov. V průběhu roku 2010 začala v Sokolově poskytovat sociální služby společnost Dolmen, o.p.s., která zajišťuje pro bývalé uživatele DOZP chráněné bydlení. Tato společnost projevila zájem o spolupráci s denním centrem a chtěla svým uživatelům nabídnout smysluplné a účelné využití volného času. Vzhledem k tomu, že sociální služby by měly být snadno dostupné a Sokolov neměl ambulantní službu pro osoby se zdravotním postižením, rozhodli jsme se rozšířit činnost sociálně terapeutických dílen i do Sokolova. Oslovili jsme s tímto záměrem sociální odbor Karlovarského kraje a požádali ho o podporu při jeho realizaci. Karlovarský kraj nám nabídl málo využívané prostory Domova mládeže Střední školy živnostenské Sokolov. Navíc zajistil i kompletní rekonstrukci těchto prostor. V pondělí 17. října pak slavnostně zahájil provoz sociálně terapeutických dílen hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný. Sociálně terapeutické dílny Sokolov stojí na samém začátku své, doufejme, že dlouhé a úspěšné cesty. Nezačínají od nuly a mohou čerpat z tříleté zkušenosti dílen v Chodově.

Charakteristika pracoviště

Sociálně terapeutické dílny Sokolov mají celkovou plochu cca 350 m2. Celý prostor dílen je bezbariérový a nachází se v přízemí budovy Domova mládeže Střední školy živnostenské Sokolov. Kromě moderně vybavených pracovišť dílen mají uživatelé možnost využívat také kvalitní sociální zázemí (šatna, sprchový kout, WC pro vozíčkáře, WC s umývárnami). V jídelně je odpočinkový kout, který je vybaven pohodlnou sedačkou. Uživatelé si mohou v zácvičné kuchyni uvařit teplé nápoje nebo si udělat svačinu. Obědy jsou zajištěny ve školní jídelně, která se nachází v areálu domova.

Rekonstrukce
Rekonstrukce probíhala od července do září 2011. Stavbu prováděla chebská firma ColorMax, která se snažila splnit všechny naše požadavky a připomínky. Vlastní průběh rekonstrukce byl téměř bezproblémový. Celkový pozitivní dojem byl částečně pokažen závěrem rekonstrukce, kdy nebyl ze strany dodavatele stavby opakovaně dodržen termín dokončení. Poděkování si zaslouží pan Ing. Milan Kaláb, který byl autorem projektové dokumentace a zároveň svědomitě zajišťoval stavební dozor. Děkujeme také Agentuře projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje, která byla investorem celé rekonstrukce a vedení Střední školy živnostenské Sokolov za vstřícnost i ochotnou spolupráci.

Dílna ručních prací
Dílna, které také říkáme dílna dřevo - kov - keramika probíhá rozvoj zručnosti, manuální dovednosti a nápaditosti při zhotovování konkrétních výrobků. Dílna je vybavena potřebným ručním nářadím i některými obráběcími stroji jako je stolní vrtačka, brusky, profesionální soustruh na dřevo, pokosová a kotoučová pila. Uživatelé mohou ke své pracovní činnosti využívat také ruční elektrické nářadí (vrtačka, aku šroubovák, přímočará pilka, bruska na dřevo). Hlavním cílem činnosti v této dílně je zvládnutí výrobního procesu jednoduchých součástí a zvládnutí konkrétních pracovních úkonů (řezání ruční pilkou, vrtání otvorů a děr, natírání, pilování, apod.). Součástí této dílny je také plně vybavená keramická dílna s moderní elektrickou pecí s horním zakládáním, elektrickým plynule regulovatelným hrnčířským kruhem, lisem na keramickou hlínu a širokou škálou ručního nářadí určeného pro práci s keramickou hlínou.

Dílna arteterapie
Na tomto pracovišti je rozvíjena kreativita uživatelů i jejich schopnost pracovat s různými přírodními materiály. Batikování, kresba na sklo, výroba šperků včetně výroby samotných korálků, malování, zdobné úpravy povrchů, tkaní na kolíkovém stávku a řada dalších činností nabízí uživatelům příležitost nejen k rozvoji estetického cítění ale i k rozvoji řemeslné zručnosti. Arteterapie také nabízí také novou a netradiční formu komunikace s okolním světem. Uživatelé mohou svou uměleckou činností vyjádřit své pocity, přání i názory.

Textilní a šicí dílna
Šaty dělají člověka a být schopen se vhodně a vkusně obléknout patří k základním lidským dovednostem i potřebám. V textilní a šicí dílně se uživatelé věnují nejen správnému oblékání, ale učí se i jednoduchým úkonům, které souvisí s údržbou oděvů - zašívání, praní a žehlení. Textilní materiály nabízí širokou škálu možných způsobů zpracování, které podporují rozvoj zručnosti, nápaditosti a fantazie. Velká pozornost je také věnována správnému používání domácích elektrických přístrojů jako je šicí stroj, žehlička a automatická pračka.

Zácvičná kuchyň
Láska k životu prochází žaludkem. Umět si připravit jednoduché jídlo, zvládnout manipulaci s kuchyňskými nástroji a elektrickými přístroji, znát zásady správného stolování i racionální výživy, to vše patří k úkolům zácvičné kuchyně, která se snaží podporovat rozvoj samostatnosti a soběstačnosti uživatelů v oblasti stravování. Základy studené a teplé kuchyně se uživatelé učí při přípravě konkrétní pokrmů a nápojů. Důraz je kladen na samostatné a bezpečné zvládnutí jednotlivých úkonů a na získání potřebné míry jistoty.

Galerie výrobků
Škála výrobků dílen je opravdu široká a vy se můžete na vlastní oči přesvědčit o tom, že fantazii a zručnosti se meze nekladou. Galerie obsahuje pouze nepatrný ilustrativní vzorek z celkové produkce dílen.