Mateřídouška v prosinci 2018

Tak jako každý měsíc, pojďme si i nyní v krátkosti shrnout, co vše se událo u nás v Mateřídoušce. Jak že jsme strávili prosinec roku 2018? Inu, typicky prosincově - ve znamení předvánočních příprav, se spoustou kulturních zážitků a hlavně s úsměvem na rtech.

malirPoslední měsíc roku 2018 začal naší cestou do Německa, kde jsme se setkali s panem akadamickým malířem, který nám ukázal něco málo ze své tvorby. Dokonce nám prozradil některá tajemství, která se nám do budoucna budou velice hodit. Než jsme se ovšem nadáli, už tu bylo 5. prosince a s ním nerozlučně spojená návštěva tria Mikuláš, anděl, čert. Naštěstí jsme byli všichni do jednoho po celý rok přímo vzorní, takže pekelné čertisko nemělo vůbec žádnou práci a jen smutně přihlíželo nadílce, kterou nám předávali anděl s Mikulášem. Doufáme...ne, jsme pevně přesvědčeni, že tomu tak bude i v roce příštím!

nakupyKdyž skončila mikulášská návštěva, došlo nám, že se Vánoce již povážlivě přiblížily. A to znamenalo jediné - musíme vyrazit na nákupy. Samozřejmě si dobře uvědomujeme, že dárky nosí Ježíšek, ale jsme dobráci od kosti, takže mu chceme alespoň trochu ulehčit v tom předvánočním shonu, který musí chudák zažívat. Vypravili jsme se tedy po několika skupinkách do obchodního centra do Karlových Varů, abychom zde pořídili nějaké krásné dárky pro naše nejbližší. Myslím, že jsme byli v našem snažení úspěšní, takže jsme se poté opět mohli všichni spokojeně vrátit zpátky do Mateřídoušky. Zde nás totiž již poněkolikáté navštívilo divadlo Letadlo, aby nám tentokrát zahrálo hru „Vánočka". Jako pokaždé to byla senzační podívaná. A abychom nezapomněli, krásný zážitek bylo i zdobení vánočního stromečku v kostele sv. Vavřince v Chodově, kterého jsme se zúčastnili.

besidkaJe již mnohaletou tradicí, že na prosinec si chystáme celé pásmo předvánočních besídek, které věnujeme chodovským seniorům, našim rodičům i dalším hostům, kteří nás poctí svou návštěvou. Nejinak tomu bylo také letos, kdy jsme své pěvecké, taneční a kreativní dovednosti mohli předvést nejen v chodovském stacionáři a obou sociálně terapeutických dílnách, ale nově i ve stacionáři sokolovském. A skromnost stranou, opět jsme všem přítomným návštěvníkům dokázali, jak jsme šikovní a co všechno jsme schopní se naučit.

Když pak skončily veškeré besídky, už tu pomalu, ale jistě byly Vánoce. Než jsme se všichni rozloučili a odešli domů na vánoční prázdniny, ještě nás čekala jedna krásná věc - posezení u vánočního stromečku a předávání dárků, které nám nadělil náš mateřídouškovský Ježíšek. A že to byla bohatá nadílka!

Doufáme, že i příští rok bude tak bohatý na zážitky jako ten letošní. Zároveň všem našim kamarádům a rodičům přejeme, aby i oni měli co možná nejúspěšnější rok 2019!

Už to asi ani není nutné připomínat...dobrá, tak ano. Máte-li chuť si prohlédnout všechny důležité okamžiky měsíce prosince na fotografiích, zamiřte, prosím, do naší Fotogalerie.

PF 2019

pf

Mateřídouška vás zve

ruce

Zazvonil zvonec a listopadu je konec

Jak už nadpis napovídá, skončil nám v pořadí již jedenáctý měsíc roku 2018 a začal prosinec. Protože byl listopad poměrně nabitý na všemožné zážitky, jistojistě si zaslouží naše krátké ohlédnutí. Bez dlouhého otálení se na to tedy vrhněme.

Jednou z důležitých údalostí, ne-li tou zcela nejdůležitější, které se odehrály během uplynulého měsíce, byla naše prodejní výstava Šikovné ruce v DDM Bludiště v Chodově. Výstavu jsme otevřeli slavnostním zahájením, během kterého jsme všem přítomným hostům zazpívali několik písniček z našeho bohatého repertoáru. Taktéž si každý mohl zakoupit některý z vystavených výrobků vytvořených námi v sociálně terapeutických dílnách v Chodově či Sokolově. A určitě je vám jasné, že nabídka výrobků to byla opravdu bohatá... Od naší výstavy nebudeme odbíhat příliš daleko. V listopadu jsme se totiž byli podívat naopak jako hosté na sokolovském zámku na Svět kostiček, na výstavě věnované stavebnici LEGO. Protože stavění z LEGO kostek má rád snad úplně každý, návštěvu jsme si parádně užili. Super zážitek.

Když už jsme u těch zážitků...naše tety vychovatelky si pro nás opět připravily zážitkové odpoledne. Tentokrát vybraly jako téma Havaj. Mateřídouška se tak na několik hodin rozehrála všemi barvami a ani o šustění havajských sukní či bujarý tanec nebylo nouze. A pochopitelně nesměla chybět ani šunková pizza s ananasem...zkrátka Havaj! Dost jsme si užili i přespání ve stacionáři, které se konalo již po několikáté. Stacionář sice známe za všechny ty roky velice dobře...ale hlavně přes den. Jakmile v něm však trávíte celou noc, je to přeci jenom jiné, rozhodně žádná nuda. Obzvlášť když si před tím zajdete na vydatnou večeři do restaurace.

Co se týče dalších zajímavých listopadových akcí, nesmíme zapomenout např. na besedu na téma „Vánoce" v chodovské městské knihovně. Super byla i návštěva kina. Viděli jsme hned dva filmy - „Johny English zase zasahuje" a „Chata na prodej". Mimo to jsme zhlédli i divadelní představení „Sluha dou pánů" či „Jů a Hele". A když vám řekneme, že nás přímo ve stacionáři dokonce navštívili i loutkoherci, musí vám být jasné, že listopad byl doslova nabušený kulturními zážitky.

O ty nebyli ochuzeni ani naši zaměstnanci. Například se vzdělávali na školení o aromaterapii či nové poznatky čerpali o muzikoterapii. Protože je důležité udržovat dobrou náladu a vzájemně se potkávat, což není úplně jednoduché při současné velikosti naší Mateřídoušky, sešli se všichni zaměstnanci na konci listopadu v rámci předvánočního posezení v hotelu Windsor v Karlových Varech, kde si dopřáli dobrého jídla, pití a došlo i na tanec.

Pokud si chcete prohlédnout všechny, či alespoň některé z našich fotografií, určitě zamiřte do naší Fotogalerie.

Tak za měsíc opět tu!

Pozvánka

ruce

Rozlučka s říjnem aneb další měsíc fuč

Také máte pocit, že čas letí zběsilou rychlostí a ne a ne se zastavit? Asi to tak musí být, protože nedávno jsme si povídali o zářijových zážitcích a už tu máme listopad. To znamená jediné - pojďme si v krátkosti shrnout, co vše se událo u nás v Mateřídoušce. Jste pohodlně usazení? Dobře. Začínáme.

První říjen 2018 se zapíše do mateřídouškovské kroniky nesmazatelným inkoustem jako den, kdy na plno zahájil svůj provoz denní stacionář v Sokolově. První skupinka našich kamarádů se zcela poprvé převlékla v šatně, dala si první snídani v jídelně či poprvé na vlastní kůži okusila zážitek v podobě snoezelenu. Všechno to bylo takové slavnostní a nové...a zároveň velice zábavné!

znackaA když už jsme u těch slavnostních okamžiků... Slávy se dočkal i denní stacionář v Chodově, který obhájil Značku kvality na krásné čtyři hvězdičky. Slavnostní ceremoniál spojený s předáváním ocenění se konal v jihočeském Táboře. Pro ty, kteří tápou, copak je to vlastně ta zmiňovaná Značka kvality - jedná se o ocenění, udělované Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, které má za cíl ukázat, jaká zařízení posyktují kvalitní sociální služby. Inu, musíme se tak trošku pochválit - jsme šikovní.

koneAbychom byli ještě šikovnější, účastníme se pravidelně i různých školení, na kterých si prohlubujeme své znalosti. Tento měsíc jsme měli možnost poslechnout si spoustu zajímavých informací o formách alternativní a augmentativní komunikace na konferenci konané v Praze. A šikovní jsou i naši kamarádi, kteří k nám do Mateřídoušky pravidelně dochází. Ano, tušíte správně, máme na mysli naše kamarády pejsky a koníka. Canisterapie i hipoterapie ukazují, že svět je příjemnější a hezčí, pokud má člověk čas od času možnost se opřít o psí či koňský hřbet.

weidenKdo sleduje pravidelně naše webové stránky či náš Facebook, určitě moc dobře ví, jak nám svět kromě zvířátek zpříjemňují i všemožné výlety a akce mimo Mateřídoušku. V říjnu jsme se jeli podívat vlakem na Hřebeny a pěšky jsme došli až na hrad Hartenberg. Schválně mrkněte na fotky, ať vidíte na vlastní oči, jaká to byla legrace. Tím ale naše výletění nekončilo. Ještě jsme vyjeli autobusem za hranice České republiky do nedalekého Weiden, kde jsme si užívali vodní radovánky v thermálním akvaparku. Sice už jsme tu byli mnohokrát, ale pokaždé to zkrátka nemá chybu - tobogán, divoká voda, sauna, skokanské můstky, vířivky, solná jeskyně...tady prostě nejde zažt nudu!

V říjnu došlo i na kulturu, což je tedy taky naše. Navštívili jsme například divadelní představení „Krejčovská pohádka", obdivovali loutkohraní či viděli film „Po čem muži touží". A taktéž jsme se představili chodovským seniorům a žákům ze ZŠ Vintířov, kterým jsme ukázali naše „Podzimní zpívání".

Doufáme, že vás náš krátký popis zaujal natolik, že si říkáte „To bych moc rád viděl". A my vám na to odpovídáme „Neváhejte a navštivte naši Fotogalerii, kde najdete fotky ze všech uvedených aktivit Mateřídoušky".

Tak zase příští měsíc napočtenou!

Zářijová Mateřídouška

Den se se dnem sešel a máme tu říjen. Ten si ale na svůj prostor na našich webových stránkách, jak už nadpis napovídá, bude muset ještě pár týdnů počkat, protože nyní si v krátkosti shrneme, co všechno se u nás v Mateřídoušce událo v devátém měsíci roku 2018.

Abychom se pomalu a s úsměvem na rtech rozkoukali v novém školním roce, zavítala k nám do chodovského stacionáře zvířátka - koník i smečka canisterapeutických hafanů. Musíme se přiznat, že takové povození se na koňském hřbetě či poválení se po huňatých psích kožíšcích je přesně to, co nás dostane do té správné pohody. A protože se nejen sami rádi smějeme, ale taktéž úsměvy s oblibou rozdáváme, zamířili jsme k hotelu Thermal v Karlových Varech, kde jsme v rámi festivalu „Souznění" předvedli naše vystoupení. Představili jsme se taktéž na tradiční charitiativní události „Srdce slabším", která se rok co rok koná na Stříbrné. V posledních letech si organizaci této akce vzal pod svá křídla nadační fond Ještěřice, který si pro letošní ročník připravil bohatý program plný trampské tématiky. Společně se všemi návštěvníky a hosty jsme si mohli zazpívat, zatančit i zasoutěžit ve všemožných disciplínách. A co víc, i letos získala Mateřídouška od Ještěřic finační dar a to ve výši téměř 25 tisíc. Děkujeme!

Ze září utekly více než tři týdny a nastalo něco, čemu by ještě před pár lety věřil jen málokdo. Totiž 24. 9. 2018 jsme slavnostně otevřeli nový stacionář v Sokolově! Stálo to spoustu úsilí a probdělých nocí, ale nakonec se vše zdárně povedlo. Na zahájení přišla celá řada hostů včetně vedení radnic, s nimiž Mateřídouška již dlouhodobě úspěšně spolupracuje. Přišli i zástupci společností, které nám pomáhaly vyřizovat evropskou dotaci či získat překlenovací úvěr, bez čehož by stacionář nemohl vzniknout. Nechyběli ani rodiče našich stávajících i budoucích klientů. A v neposlední řadě nám se zahájením pomohli sami klienti, kteří drželi stuhu, jíž společně symbolicky přestřihli starosta a místostarostka města Sokolova, Jan Picka s Renatou Oulehlovou. A zapomenout nesmíme ani na naše nové přátele z vokální skupiny Bohemia Voice, kteří si pro tuto slavnostní příležitost připravili krásný program, který bez výjimky potěšil srdce nás všech. Vlastní provoz pak sokolovský stacionář oficiálně zahájil 1. října. Přejeme si, aby se mu dařilo minimálně stejně dobře a všichni naši klienti, rodiče, ale i zaměstnanci v něm byli alespoň stejně spokojení, jako je tomu v Chodově!

Jako již tradičně, pokud máte zájem o to prohlédnout si fotografie ze všech zmíněných událostí, navštivte, prosím, naši Fotogalerii.

Pozvánka

Další informace naleznete na oficiálních stránkách nadačního fondu Ještěřice - ZDE.

Mateřídouška děkuje

Chtěli bychom poděkovat zaměstnancům DDM Bludiště a paní Heleně Tomanové za upořádání dalšího „Kabelkového veletrhu“, jehož finanční výtěžek obdrželo Denní centrum Mateřídouška. V letošním roce jsme tak díky tomu mohli vybudovat pro klienty Mateřídoušky venkovní snoezelen.

Děkujeme organizátorům z chodovského ŠAKu a běžcům 18. ročníku Chodovské maxištafety za sportovní výkony i finanční dar, ze kterého Mateřídouška pořídí klientům stacionáře netradiční hudební nástroje na muzikoterapii. Vážíme si vaší pomoci a děkujeme.

Pokud máte zájem shlédnout reportáž TV Chodov o Maxištafetě, neváhejte a navštivte odkaz ZDE.

Červen u nás v Mateřídoušce

Tak a dřív, než jsme se vůbec stihli rozkoukat v novém roce, už tu máme opět letní prázdniny. Všem přejeme, aby byly plné dobrodružství a zážitků a aby jich bylo alespoň tolik, kolik zábavy a legrace jsme si užili my v červnu v Mateřídoušce. Ano, tušíte správně, nyní si společně na několika řádcích zrekapitulujeme, co všechno se u nás událo. Pojďme na to.

sermČerven nám nemohl odstartovat jinak než sportovním dnem, který u příležitosti Dne dětí pořádal DDM v Chodově. Když jsme byli řádně vysportovaní, zajeli jsme se podívat do Ostrova do místního ekocentra na všemožná zvířátka, která zde našla svůj domov. To do našeho "stacionářského domova" naopak zavítala velice netradiční návštěva. Nechali bychom vás hádat, ale určitě byste neuhodli. Přijeli k nám totiž své umění předvést středověcí šermíři ze skupiny Discordia. Super bylo, že i my jsme si mohli vyzkoušet, jaké to je mít na sobě brnění a držet v ruce meč...Inu, je to těžké a v teplém letním období obzvláště nepohodlné. Ale zážitek stál tedy za to!

A víte co stálo v červnu ještě za to? Škola v přírodě. Ta se stejně jako loni konala v Doubravě u Aše. Letošním tématem ovšem byl svět fantazie, což bylo takříkajíc fantastické. Díky našim tetám vychovatelkám jsme se v průběhu týdne dozvěděli něco o lesních, vodních a strašidelných bytostech. Došlo i na v poslední době velice oblíbené superhrdiny, jakými jsou např. kočičí žena Catwoman, osvalený Kapitán Amerika, pavoučí Spiderman či všem dobře známý Superman. A smutnit nemusela ani Pipi nebo Sněhurka a její družina sedmi trpaslíků, jejichž osudy jsme si také připomněli. Ale abyste si nemysleli, že jsme si snad o všech zmíněných bytostech a hrdinech jen povídali...To by byla nuda, že ano. Hlavně jsme soutěžili, zpívali a tančili! Ani se nám nechtělo věřit, že týden může být tak krátký. Nezbývá než se těšit na další rok a s ním na opětovná školandová dobrodružství.

miniaturyDalšími velice zajímavými akcemi, které zkrátka musíme zmínit, byly ukázky práce policie a hasičů. Viděli jsme, že jak páni hasiči tak i policisté mají nesmírně náročné povolání, což jsme si mohli také vyzkoušet na vlastní kůži. Abychom si trochu odpočinuli po tahání těžkých hasičských hadic, uspořádali jsme odpočinkové odpoledne s našimi rodiči, se kterými jsme všemožně soutěžili a opekáli si buřty. Podobně zábavný byl i výlet do parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, kde jsou k prohlédnutí zmenšeniny známých českých hradů a zámků. Kromě nich jsme v červnu viděli ještě jinou stavbu, troufáme si tvrdit, že svým věhlasem za hrady a zámky nezaostávající - plzeňský pivovar. Ten jsme měli možnost celý projít a prohlédnout si postup výroby slavného plzeňské piva. Výlet do Plzně jsme poté zakončili návštěvou muzea strašidel, kde jsme se tedy ani trochu nebáli...doopravdy!

Stejně jsme se nebáli ani při předávání vysvědčení a diplomů celoživotního vzdělávání. Podobně jako loni i letos nikdo nepropadl, ba naopak, všichni jsme si vysloužili pochvalu! Jsme totiž všichni šikovní a pracovití, což vám mohou potvrdit i naši strejdové a tety vychovatelé. A nebo vám to potvrdí fotografie nacházející se v naší Fotogalerii. Tam mimo předávání vysvědčení a diplomů naleznete i všechny ostatní zachycené momenty z výše uvedených akcí.

Pozvánka

socialni sluzby

Rozkvetlá květnová Mateřídouška

Čas nezadržitelně teče jako voda. Než jsme se vůbec stačili rozkoukat, už tu máme opět nový měsíc. To znamená jediné - společně si pojďme zopakovat, co všechno se odehrálo u nás v Mateřídoušce v průběhu května.

ruceNení žádným překvapením, že jsme se i v pátém měsíci roku 2018 rozhodli přiučit alespoň trochu něčemu novému. A to se týkalo jednak nás, ale i našich tet a strejdů vychovatelů. Takže co konkrétně jsme se učili? Kupříkladu jsme vyrazili do městské knihovny, abychom si zde v rámci pravidelné besedy povídali o světě kolem nás. Nebo jsme navštívili ZŠ Švabinského v Sokolově, kde nám žáci 6. třídy předvedli řadu velice zajímavých a zábavných chemických experimentů. A nejen že jsme vše bedlivě sledovali, dokonce jsme plnili roli asistentů! Dost se nám líbil i výchovný koncert, který si pro nás připravili pro změnu žáci ZUŠ v Chodově. No a co zmíněné tety a strejdové vychovatelé? Ti měli naplánovaný zaměstnanecký kurz „Šikovné ruce", na kterém se mimo jiné učili výrobu ozdobných krabiček.

krokV květnu o nás bylo docela dost slyšet i mimo Chodov a Sokolov. Se svým mateřídouškovým stánkem jsme byli totiž účastníky Dne koní v Boučí či Dne rodin na Rolavě v Karlových Varech. A zapomenout nesmíme ani na vyhodnocení akce Každý krok pomáhá, které se uskutečnilo 19. května na náměstí v Chebu. Možná si vzpomínáte, že jsme vám o této akci v průběhu května krátce psali. Jednalo se o událost konanou Oborovou zdravotní pojišťovnou (OZP) od 26. dubna právě do výše uvedeného 19. května v karlovarském kraji. Cílem akce bylo pohybovou činností (konkrétně sbíráním a zapisováním kroků do webové aplikace) podpořit tři vybrané organizace v našem kraji, mezi nimi Denní centrum Mateřídouška. A díky společné snaze více než 500 lidí, kteří se na webových stránkách OZP přihlásili ke sbírání kroků v náš prospěch, se Mateřídoušce nakonec podařilo s velkým náskokem obsadit celkové první místo. To bylo spojené s odměnou 30.000 Kč. Díky všem!

olafJako každý měsíc i v květnu jsme si našli čas na vlastně to nejdůležitější - na pořádnou zábavu! Například do stacionáře nám přijelo zahrát loutkové divadlo či jsme se pobavili u hudebního pořadu „Hrátky s Tomem". Naopak my jsme ku příležitosti Dne matek zazpívali a zatančili našim maminkám, kterým jsme tím udělali velkou radost. No a zapomenout nesmíme ani na náš výlet do Prahy, kdy jsme měli sami pro sebe vlastní loď, kterou jsme pluli po Vltavě či jsme se mohli na Staroměstském náměstí vyfotit se sněhulákem Olafem. To vám byla psina!

Pokud si chcete prohlédnout další fotografie z našich akcí, navštivte, prosím, naši Fotogalerii.

Duben je úspěšně za námi

Hřejivé sluneční paprsky a modrá vymetená obloha, častá kulisa mnoha našich dubnových akcí a zážitků. Ptáte se kterých? To se ptáte na správném místě, my vám to totiž rádi povíme.

praktickaHned z kraje dubna si naše tety vychovatelky rozšiřovaly své odborné obzory v rámci školení o alternativní a augmentativní komunikaci. Co že to? Jedná se o formy komunikace, které se snaží kompenzovat projevy poruchy a postižení u osob se závažným postižením řeči, jazyka a psaní. Velice užitečné. To ze vzdělávání ovšem nebylo vše. Jako každý měsíc k nám do stacionáře zavítala paní psycholožka Havlíčková, která zde byla k dispozici rodičům všech našich klientů. A do třetice, v dubnu se v prostorách STD Sokolov konala praktická část maturitní zkoušky studentky střední pedagogické školy v Karlových Varech, která k nám docházela v průběhu svého studia na praxi. V rámci této zkoušky, která dopadla úspěšně, si připravila individuální činnost s jedním naším klientem.

techmanieVzdělávání je sice velice důležité, ovšem bez zábavy by ten život byla pěkná nuda, že ano? Naštěstí dlouhá chvíle a trudnomyslnost u nás v Mateřídoušce nehrozí. To třeba jednou k nám dorazil kouzelník, což bylo super. Ovšem nebyl to jen tak nějaký tradiční kouzelník, nýbrž kouzelník s ptáky! Ani vám nemusíme do detailů popisovat, jak dobře jsme se bavili. Fotografie vypovídají za tisíc slov. Dalším hodně zajímavým zážitkem byla návštěva ekocentra v Ostrově, kde jsme si měli možnost prohlédnout další zvířátka jako jsou králíci, kozy, křečci či nahá morčátka, která vypadají trochu jako malí čuníci. Kombinací zábavy a vzdělávání pak byl výlet do plzeňské Techmánie, kde jsme si prošli několik interaktivních exponátů, 3D planetárium či programy v dílnách a laboratořích. Všechny ty vynálezy, chytrá udělátka a důmyslná technika nás neskutečně fascinovala.

carodejkyNemenším zážitkem bylo dopoledne, které se konalo na konci dubna. Tušíte správně, jednalo se o čarodějnický rej. Tety vychovatelky si pro nás opět připravily bohatý program plný zábavných aktivit. A my jsme se jim, našim hodným čarodějkám, za to odměnili tím, že jsme je opět neúpálili! Duben měl ve svém harmonogramu i jednu mezinárodní akci - do STD Sokolov se přijeli podívat naši kamarádi ze SRN z Irchenriethu. Ukázali jsme jim, co všechno se u nás vyrábí, co všechno umíme a zároveň jsme si potrénovali česko-německou spolupráci v našich jednotlivých dílničkách.

Je to již tradice, že všechny akce najdete zdokumentované v naší Fotogalerii, jenž vás následně přesměruje na náš mateřídouškový Facebook.

Pokud vás zajímá, jak probíhá rekonstrukce budovy, ve které letos vznikne sokolovský stacionář, neváhejte navštívit odkaz ZDE.

Pozvánka

maminky

Každý krok pomáhá - pozvánka

Mateřídouška se zapojila do charitativní akce Každý krok pomáhá, kterou organizuje Oborová zdravotní pojišťovna (OZP). Jejím smyslem je vlastní aktivitou (chůzí, jízdou na kole či plaváním) podpořit jednu ze tří organizací, mj. naše denní centrum. Stačí se jen zaregistrovat na webových stránkách OZP pod odkazem uvedeným níže, vybrat organizaci, kterou byste rádi podpořili a následně vyplnit počet kroků, ujetých či uplavaných kilometrů. Akce je určena pro kohokoliv, nejen pojištěnce OZP. Více informací o akci naleznete ZDE.

velikonoce

Březen, zima končí, mateřídouškové jaro začíná

Rok 2018 se nám přehoupl do své čtvrté části, což znamená jediné - začalo jaro. To bychom ovšem v tuto chvíli lehce předbíhali a to by byla věčná škoda. Rádi vám totiž povíme, co všechno se u nás v Mateřídoušce událo v průběhu celého měsíce března. Že si to s chutí poslechnete? No výborně, pojďme na to!

harmonieBřezen si pro nás připravil pestrou směsici sportování, různých kulturních zážitků i slušné porce užitečných informací pro nás, naše tety vychovatelky, strejdy vychovatele i naše rodiče. Tak to vezměme hezky popořádku.

Jako i v předchozích měsících jsme se vypravili do KV Arény ukázat celému světu, že parádně plavat umí nejen ryby či vodní ptactvo, ale i my z Mateřídoušky. Jo, to nás doopravdy baví a je to vidět!

Co se týče kulturních zážitků, vypravili jsme se do kina na film „Bajkeři". Zkrátka nezůstali ani naši imobilní kamarádi, pro které Mateřídouška vypravila speciální nízkopodlažní autobus, aby si mohli užít divadelní představení „Kouzelné křesadlo". Kdo rád tančí a plesá, ten byl jistě nadšený z dalšího ročníku, letos jíž dvacátého pátého, plesu Harmonie, který se stejně jako vloni konal v Grandhotelu Ambassador v Karlových Varech. Ani tento rok nechyběl náš oblíbenec, Péťa Rychlý, který celým večerem provázel a který si nás samozřejmě za ty roky už moc dobře pamatuje...a již tradičně se s námi rád vyfotil.

matejskaTo ovšem z kultury nebylo zdaleka všechno. No vlastně z kultury a sportu, protože šlo i o dost fyzicky náročnou akci. Celý den jsme totiž skotačili na Matějské pouti v Praze. A protože ten den byla opravdu pořádná zima, museli jsme se hýbat dost vydatně...ale stálo to za to!

O pár řádků výše jsme se zmiňovali, že v březnu dostali možnost se vzdělat úplně všichni. My, to když jsme byli v městské knihovně na besedě o bajkách. Naši vychovatelé, kteří si rozšiřovali své znalosti v oblasti výchovných přístupů k lidem s mentálním postižením, na poli správné diagnostiky a co se týče práce ve prospěch rodin klientů našeho zařízení. A o něco chytřejší mohli měsíc březen zakončit i naši rodiče, kteří měli možnost pravidelného posezení s paní psycholožkou Havlíčkovou.

A to byl přehled akcí v březnu...počkejte, vlastně ne. Málem bychom zapomněli! V chodovské pivnici Skleník se totiž konal taktéž již tradiční charitativní koncert metalových kapel, které veškeré vstupné věnovali našemu dennímu centru. A představte si, že v rámci této povedené akce se dokázalo vybrat téměř 30 tisíc korun. Moc děkujeme! Všiml si toho dokonce i místní tisk, jak vidno v naší sekci Napsali o nás.

Opět všechny uvedené akce najdete zachycené pod odkazem Fotogalerie, ze kterého budete nasměrováni na náš mateřídouškový Facebook.

Velikonoční přání

velikonoce

Pozvánka - velikonoční besídky

velikonoce

Únor u nás v Mateřídoušce

Kdo by si myslel, že v zimě se v Mateřídoušce odpočívá či snad dokonce ukládá k zimnímu spánku, ten by se nemohl mýlit více. Podobně jako v lednu, i v únoru se u nás neustále něco dělo. Co vlastně? To se dozvíte zakrátko...přesně teď!

Je již tradicí, že k nám každý měsíc zavítá pan Stránský se svojí psí smečkou, která rozdává úsměvy, jen se objeví mezi dveřmi. Nejinak tomu bylo i v druhém měsíci roku 2018. S podobnou pravidelností, s jakou k nám chodí leonbergeři (a další psí plemena), vyrážíme naopak my do knihovny, abychom se zde při besedě dozvěděli něco nového. Tento měsíc jsme se zaujetím diskutovali o knihách či kouzelném světu pohádek. Inu, poznávání a objevování nás baví. Povídat o světě lidí s postižením si zase mohli naši rodiče v rámci pravidelného posezení s paní psycholožkou Mgr. Havlíčkovou.

Pokud naše stránky navštěvujete pravidelně, určitě jste si všimli, že patříme i mezi filmové a divadelní nadšence. Dobrý postřeh. V únoru nás čekaly dva filmové kousky, Zoufalé ženy dělají zoufalé věci a Čertoviny, a jedna divadelní hra, Láska a čas.

Protože už nám přišlo, že toho sezení bylo docela dost, vypravili jsme se i do bazénu v KV Areně či do fitness centra v Sokolově, abychom udělali také něco pro své zdraví. Když bylo hotovo, vrátili jsme se zpět do křesel...tentokrát ale s veledůležitým posláním, pomoci našim hokejistům v semifinále olympijského turnaje. I když se celý dům otřásal v základech a měli jsme úplně vykřičené hlasivky a bolavé ruce od neustálého fandění, bohužel to nakonec nestačilo. Ale i tak to stálo za to!

Pokud si chcete alespoň částečně prožít výše popsané akce, můžete se podívat do naší Fotogalerie.

Pozvánka - ples Harmonie a charitativní koncert

harmonie

sklenik

A máme tu rok 2018 aneb leden v Mateřídoušce

To to zase ale uteklo. Než jsme se stihli pořádně rozkoukat, začal nám rok s pořadovým číslem 2018. Říká se, že je důležité do novohé roku vstoupit tou správnou nohou. Jak jsme to tedy zvládli u nás v Mateřídoušce?

Hned začátkem ledna jsme se rozhodli, že pomůžeme dobré věci a zapojíme se do Tříkrálové sbírky pro farní charitu v Sokolově. To není zlé, že? Inu, to není všechno. O pár dní později na nás čekal nezapomenutelný zážitek v podobě vystoupení pěveckého kvarteta Bohemia Voice. I když jsme měli lehké obavy, jestli se nám podaří koncert zorganizovat, výsledek předčil všechna očekávání. Vystoupení mělo obrovský úspěch a líbilo se jednak nám, našim rodičům i hostům např. z chodovské či sokolovské radnice, ale i samotným zpěvákům z Bohemia Voice. Doufáme, že si podobně úchvatný zážitek budeme moci ještě někdy v budoucnu zopakovat!

Kromě kultury jsme v lednu např. i sportovali ve fitness klubu či v plaveckém bazénu. Taktéž se na nás do stacionáře přišli podívat naši kamarádi pejsci...inu pejsci, oni to jsou spíš takoví pořádně huňatí medvědi, kteří ale umí tu nejlepší terapii na světě.

Leden mimo jiné přinesl i několik školení pro naše zaměstnance, kteří se přiučili něco málo o snoezelen prostředí a jak se tvoří či se dozvěděli nové informace o rodinném klima. Pozadu nezůstali ani rodiče, kteří se mohli zúčastnit skupinové arteterapie.

Navíc, a z toho máme obrovskou radost, se na plné obrátky rozeběhla rekonstrukce sokolovského stacionáře! Nejnovější fotografie naleznete ZDE.

Jak je vidět, leden si pro každého z nás připravil hned několik rozmanitých zážitků. Takže myslím, že můžeme s klidem v srdci prohlásit, že jsme do roku 2018 vstoupili tou správnou nohou!

Fotografie ze zmíněných akcí naleznete v naší Fotogalerii.

Začala rekonstrukce sokolovského denního stacionáře.

V novém roce byla zahájena stavební rekonstrukce sokolovského denního stacionáře. SUAS - stavební, s.r.o. se s vervou pustila do bourání a prostory budoucího stacionáře se mění doslova před očima. Postup prací budeme pravidelně sledovat. Aktuální lednový stav naleznete ZDE.

Poděkování a informace o příspěvku na lázně a rehabilitace

Děkujeme ZŠ Husova, že v rámci hnutí „Na vlastních nohou" neboli hnutí Stonožka uspořádala prodej hraček, jehož výtěžek věnovala našem dennímu centru!

S platností od 1. 1. 2018 do 30. 9. 2018 poskytuje město Sokolov rodičům nezletilých dětí do 18-ti let, kteří pobírají příspěvek na péči 3. a 4. stupně peněžitou pomoc na rehabilitace, lázně apod. Žádost o příspěvek vyřizuje p. Doubková – odbor sociálních věcí.
Příspěvek činí pro 3. stupeň 5.000,- Kč, pro 4. stupeň 10.000,- Kč.
Žádat mohou podat pouze občané města Sokolov.

Značka kvality

znackaDenní stacionář Mateřídouška po třech letech obhajoval Značku kvality v sociálních službách. Máme radost z toho, že se nám podařilo obhájit počet hvězd a můžeme se pyšnit čtyřmi hvězdami z možných pěti. Při obhajobě, která rozhodně nebyla snadná, jsme si ale uvědomili, že je stále co zlepšovat. Za čtyři roky nás čeká další obhajoba a my se pokusíme o získání všech pěti hvězd. Děkujeme zaměstnancům denního stacionáře za každodenní obětavou práci, jejímž výsledkem jsou spokojení klienti i jejich rodiče. Značku kvality vnímáme jako možnou cestu ke zlepšování úrovně kvality nabízených služeb. Také děkujeme rodičům za jejich podporu.

V Sokolovském deníku vyšel o naší Značce kvality článek, který si můžete přečíst ZDE.

Matěřídouškový závěr roku 2017

Rok 2017 se s námi rozloučil a začal ten s pořadovým číslem 2018. Doufáme, že jste do něj vstoupili správnou nohou. Než se ale naplno vrhneme do nových zážitků a dobrodružství, pojďme si spolu připomenout, co nám přinesl poslední měsíc roku 2017.

sasciInu, takříkajíc ode všeho něco. Sportovali jsme. To když jsme navštívili plavecký bazén v KV Areně v Karlových Varech. Skromnost stranou, i leckterá ryba by nám záviděla, jak parádně umíme plavat!

Vzdělávali jsme se. Nebo abychom byli přesní, naši rodiče se mohli dozvědět spoustu užitečného při posezení s paní psycholožkou Havlíčkovou.

Tvořili jsme a výsledky naší práce jsme ukazovali světu. Svůj stánek jsme například měli na adventních trzích v Sokolově či Kynšperku a celý prosinec si mohli naše výrobky prohlížet všichni, kdož zabrousili do areálu Linhart v Karlových Varech, kde jsme měli vlastní výstavu.

vanoceTaktéž jsme zpívali, tančili, recitovali...zkrátka předváděli všechny naše umělecké dovednosti. A že příležitostí bylo nemálo. Kupříkladu jsme stejně jako vloni vystupovali v sokolovském klášteře či si připravili pásmo vánočních besídek pro rodiče, děti z MŠ a hosty. Nejen my jsme ovšem vystupovali. Naopak vánoční představení pro nás si připravila divadelní skupina Šapitó šou, díky které jsme si mohli užít zábavné dopoledne s klauny. Kdo z nás měl zájem, mohl také navštívit tzv. Mikulášský expres v KASS Chodov či koncert učitelů ze ZUŠ v kostele sv. Vavřince.

K prosinci, jak známo, neodmyslitelně patří Vánoce a k nim shánění dárků. Samozřejmě jsme nechtěli nechat nic na poslední chvíli, a tak jsme se na začátku měsíce vydali nakupovat do nákupních center v Karlových Varech. Když se pak prosinec přehoupl do své druhé poloviny, čekaly nás vánoční oslavy u stromečku, které jsme si náramně užili. Poté jsme se rozloučili se všemi kamarády, popřáli si spoustu dobrého do nového roku a těšili se na Štědrý den, který byl již za dveřmi.

Jako vždy si můžete prohlédnout fotografie ze zmíněných akcí v naší Fotogalerii. Navíc ZDE si můžete pustit záznam naší vánoční besídky, který se nachází na mateřídouškovském YouTube kanálu.

Poděkování a pozvánka

Mateřídouška děkuje účastníkům vánočního večírku klubu Sluníčko Loučky za sponzorský dar.

Taktéž velice děkujeme všem zaměstnancům DDM Bludiště a zejména paní Heleně Tomanové za krásný výtěžek více než 40 000 Kč z Kabelkového veletrhu!

Srdečně vás zveme na koncert, který se uskuteční 10. ledna v kinosálu KASS Chodov. Pro všechny klienty denního centra Mateřídouška a hosty si vystoupení připravilo pěvecké kvarteto Bohemia Voice z Prahy.

vanoce

Krásné Vánoce

vanoce

Listopadová Mateřídouška

Máme za sebou předposlední měsíc roku 2017, který, jak už to bývá zvykem u nás v Mateřídoušce, přinesl spoustu zajímavého. Rádi se teď s vámi na pár řádcích o naše zážitky podělíme.

weidenNa začátku měsíce nám radost svou návštěvou udělala paní kosmetička Bendová, která nám předvedla, jak se můžeme všemožně krášlit. To se nám hodí, například když jdeme do společnosti - a že do té vyrážíme často! Třeba teď v listopadu jsme se vypravili do kina na „Špunty" a „Bajkery", na koncert „Kdo si hraje, nezlobí" nebo do divadla na „Putování za vánoční hvězdou". Abychom si odpočinuli a zrelaxovali se po všech těchto kulturních zážitcích, vyjeli jsme tak jako každý rok do nedalekého německého aquaparku ve Weiden. Protože nás v Mateřídoušce už je pořádná parta, museli jsme letos cestovat dokonce dvěma autobusy! Další relaxací byla návštěva solné jeskyně v Nejdku. Leckdo z nás z té pohody na lehátku v pěkně nasvícené jeskyni i usnul.

Když už se zmiňujeme o zážitcích...s listopadem je zejména ve Spojených státech spojen Halloween. I nám se tato tradice líbí, proto si pro nás tety připravily zážitkové odpoledne při kterém jsme hráli různé strašidelné hry a plnili všemožné úkoly. Užili jsme si to náramně a nikdo z nás se nakonec ani moc nebál.

sportAni v tomto měsící nám nechyběl pohyb. Učitelé a žáci ze ZŠ v Březové si pro nás připravili sportovní dopoledne, během kterého jsme si vyzkoušeli, jak se hraje fotbal, florbal, házeli jsme na basketbalový koš či se přetahovali o lano. Užili jsme si při tom spousty legrace - děkujeme!

Když se listopad přehoupnul do své druhé poloviny, věděli jsme, že to znamená jediné - Vánoce se blíží. A protože nechceme nic podcenit, vyjeli jsme do Karlových Varům abychom nakoupili našim rodičům vánoční dárky. Zároveň jsme pilně cvičili na prosincové besídky pro rodiče i hosty...ale o tom si povíme až další měsíc.

Pokud s námi chcete alespoň zprostředkovaně prožít události, o kterých jsme zde psali, navštivte prosím naši Fotogalerii.

Aktuality 12. 11. 2017

V sekci Denní stacionář Sokolov si můžete přečíst, co nového je známo ohledně rodícího se stacionáře. Pokud vás zajímá, v jakém stavu se v současnosti nachází budova, ve se které bude zmíněný stacionář nacházet, podívejte se na odkaz Denní stacionář - Prohlídka zařízení. Zde budeme taktéž průběžně zveřejňovat další fotografie z probíhající rekonstrukce objektu.

V našem Obchůdku si nyní můžete prohlédnout řadu výrobků, které připravujeme (nejen) na letošní Vánoce.

Uveřejnili jsme výroční zprávu za rok 2016. K přečtení je ZDE.

Říjen je fuč

Po teplém září zle se říjen tváří. To alespoň tvrdí česká pranostika. Říjnové deštíky a vichr možná nebyly důvodem k radosti, naštěstí ale máme Mateřídoušku, která nám opět připravila spousty skvělých zážtiků, o kterých si teď trochu napíšeme.

divadloKdyž je venku ošklivě, co s tím? Vyrazit do divadla! A když to jsou taková parádní představení jako Vodnická pohádka, V korunách stromů nebo Ať žijí duchové, na škaredé počasí jsme si ani nevzpomněli. Ale abychom nezapomněli, viděli jsme nejen divadelní hry, ale dokonce i muzikál Fenomén dnešní doby. To vám byla paráda!

Abychom si ale pouze nestěžovali, na pár dní nás navštívilo i krásné babí léto. Toho jsme samozřejmě využili a vydali se na výlet do Lokte, kde jsme prozkoumali každý kout starodávného a trochu i strašidelného hradu a po vydatném průzkumu jsme se nakonec občerstvili v kavárničce na náměstí.loket

Určitě jste si toho všimli již dříve, ale jsme dost zvídaví a rádi se učíme o všem možném. Nejinak tomu bylo i v říjnu. V rámci besedy v městské knihovně jsme si tentokrát povídali o tom, jak se ilustrují knihy a o pánovi, co se jmenuje Jules Verne. Věděli jste, že to byl docela koumák, co si ve svých knížkách vysnil spousty vynálezů, které se později doopravdy objevily? My už to po besedě tedy víme.

Někdy pro ty nejlepší zážitky ani nemusíme vyrážet mimo Mateřídoušku. O tom jsme se přesvědčili, když si pro nás naše tety vychovatelky připravily báječný program v rámci noci ve stacionáři a při zážitkovém odpoledni. Už se nemůžeme dočkat, až si akci znova zopakujeme.

Jako již tradičně, pokud si chcete prohlédnout fotky ze všech zmíněných akcí, navštivte naši Fotogalerii. Nezapomeňte ani sledovat náš Facebook pro pravidelný přísun čerstvých fotek a YouTube, kde se také čas od času objevují naše videa.

Poděkování nadačnímu fondu Veolia

veoliaNadační fond Veolia podporuje prostřednictvím programu MiNiGRANTY® VEOLIA dobrovolnictví zaměstnanců společnosti VEOLIA Česká republika, a.s.. Každý zaměstnanec skupiny Veolia se může ucházet o finanční podporu (grant) ve prospěch projektu, který má veřejně prospěšný charakter a na jehož realizaci se podílí ve volném čase, z vlastního rozhodnutí a většinou dlouhodobě jako dobrovolník. Z programu jsou podporovány nestátní neziskové organizace, příspěvkové organizace, obce i fyzické osoby. Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. děkuje paní Heleně Brožkové z Vodohospodářské společnosti Sokolov, s.r.o., která ochotně pomohla s realizací projektu, který byl financován z programu MiNiGRANTY® VEOLIA. Dar ve výši 25 000,- Kč byl využit k nákupu vybavení sokolovských sociálně terapeutických dílen. Velmi děkujeme.

Mateřídouška (v) září

Devátý měsíc roku 2017 odvál první podzimní větřík, tak si pojďme spolu připomenout, čím vším jsme se v Mateřídoušce bavili.

hornickaNejprve jsme představili naší službu na Dni pro sociální služby v Kraslicích, kde jsme všem přítomným s velkým úspěchem nejen zazpívali, ale ukázali jsme jim i výrobky, jaké jsme schopni vytvořit v našich sociálně terapeutických dílnách. Naší produkci jsme předvedli i později na Hornické pouti v Sokolově, kde jsme měli vlastní prodejní stánek.

 

srdceJe již mnohaletou tradicí, že se každý rok v září koná charitativní akce „Srdce slabším" na Stříbrné. I letos proběhla pod záštitou nadačního fondu Ještěřice a i letos byl výtěžek věnován našemu dennímu centru. Vybralo se nádherných 23 222 Kč, za což velice děkujeme! Spolu s Ještěřicemi jsme se mohli vydat v průběhu odpoledne do Afriky, Mexika, Turecka...ocitli jsme se ale i v nadpřirozené zemi princezen a víl, abychom nakonec za doprovodu kapely 3J dopluli až do ráje.

Aby té kultury v září nebylo málo, navštívili jsme několik filmových představení...a to my opravdu rádi!

sportNejen kulturou, ale i sportem ovšem žijeme u nás v Mateřídoušce. Přesvědčit se o tom mohl každý, kdo navštívil v září DDM Bludiště v Chodově, kde se konal sportovní den u příležitosti oslav 50. výročí DDM. S nadšením jsme se přetahovali, závodili, házeli na terč i podlézali různé překážky.

Ani v září samozřejmě nechyběly naše oblíbené zvířecí terapie - zooterapie, hipoterapie i canisterapie.

Všechny akce, které jsme si v krátkosti připomněli, najdete samozřejmě v naší Fotogalerii. Pokud si chcete s odstupem času prohlédnout, jak jsme se měli na červnovém rekreačním pobytu v Doubravě u Aše, směle navštivte náš profil na YouTube ZDE.

Zdravotně postižení se lépe dostanou k pomůckám

mpsvLidé se zdravotním postižením by měli mít lepší přístup k takzvaným zvláštním pomůckám. Senát schválil novelu, která zmírní podmínky pro poskytování příslušných dávek. Zvýší se také příspěvek na mobilitu. Novelu nyní musí podepsat prezident. Účinná by mohla být od příštího roku.

Celý článek naleznete ZDE.

Zdroj: CT24.cz

Zateplování denního stacionáře

Poslední dvě chodovské mateřské školy včetně budovy našeho denního stacionáře se v průběhu několika málo následujících měsíců dočkají zateplení. Město Chodov realizuje projekty snížení energetické náročnosti budov, jehož cílem je zlepšení tepelně technických vlastností daných staveb. Projekty jsou spolufinancovány Evropskou unií, konkrétně Fondem soudržnosti/Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Více si o projektech zateplování MŠ můžete přečíst v chodovském zpravodaji - ZDE.

Fotbalová Amfora hrála pro Mateřídoušku

V rámci oslav 70. výročí založení TJ Vintířov si pozvali vintířovštví fotbalisté Amforu Praha, aby s nimi sehrála exhibiční utkání. A protože výtěžek z celé akce byl věnován našemu dennímu centru, nemohli jsme u toho chybět. Díky všem zúčastněným jsme si užili krásné odpoledne plné zábavy a pěkného, či přinejmenším velice vtipného fotbalu. Za Amforu nastoupily takové známé tváře jako Roman Skamene, Antonín Panenka či Zbyněk Merunka. A samozřejmě jsme se se všemi pány náležitě vyfotili! Nakonec se za celou akci podařilo vybrat krásných 25 tisíc Kč, za což velice děkujeme!

O akci si můžete přečíst i v Sokolovském deníku - ZDE.
Všechny naše fotografie z akce najdete na našem Facebooku - ZDE.

Červen je za námi!

A je to tu! Co? Začaly prázdniny. No ale co se dělo v Mateřídoušce v červnu, ptáte se? Tak si to pojďme spolu zopakovat.

Začali jsme pěkně aktivně, pohybem během sportovního dne - házeli jsme míčem, utíkali, skákali...zkrátka soutěžili, co nám síly stačily! Abychom nepolevili ve vysokém tempu, vydali jsme se na již tradiční rekondiční pobyt do Doubravy u Aše. Letošní téma pobytu byla "Říše zvířat". V průběhu celého týdne jsme se seznamovali s živočichy ze všech koutů naší planety, učili se hromadu nového a samozřejmě se parádně bavili u veliké spousty soutěží, které nám tety vychovatelky připravily.

Když už jsme u toho poznávání... Velice nás zajímalo, jak to vypadá u chodovských hasičů, tak jsme se za nimi vypravili. Měli jsme díky tomu možnost vyzkoušet si, jak se stříká z hasičské hadice, jak se nosí uniformy či jaké to je sedět v hasičském voze. Protože ale chceme, aby naopak i ostatní lidé věděli, co děláme u nás, co jsme se naučili, co umíme, připravili jsme si vystoupení našich STD v Chodově i v Sokolově v rámci Dne pro sociální služby.

To už se pomalu blížil konec měsíce června a s ním konec školního roku. Abychom si ho zpříjemnili, šli jsme s našimi tetami vychovatelkami na výlet na Bílou vodu, kde jsme si opekáli buřty a udělali si báječnou pohodu na pláži.

Ke konci školního roku neodmyslitelně patří předávání vysvědčení CŽV. I letos jsme se sešli v restauraci Harmonie, kde jsme kromě vysvědčení dostali i výbornou baštu. Teď už se moc těšíme na letní prázdniny a zasloužený relax.

Pokud si chcete prohlédnout fotografie z výše uvedených akcí, navštivte, prosím, naši Fotogalerii.

Květen v Mateřídoušce

crottendorfKvěten se s námi již rozloučil a mílovými kroky se blíží léto a letní prázdniny. Pojďme si proto připomenout, co všechno se u nás v uplynulém měsíci stalo.

Všichni u nás v Mateřídoušce máme velice rádi výlety. A protože květnové počasí nám opravdu přálo, byli jsme hned na několika. Například jsme vyrazili do plzeňské ZOO, či do Vintířova, kde jsme opékali buřty. Nebo jsme se byli projít v Karlových Varech na Linhartu či jsme byli poznávat chodovskou přírodu.

Ke květnu také neodmyslitelně patří Den matek a k tomu zase besídka, kterou si každý rok pro naše maminky, ale i další členy rodiny či hosty připravíme. Nejinak tomu bylo i letos, kdy jsme nacvičili vystoupení na téma „Cesta kolem světa". Kromě besídky nás v květnu čekala i další kultura - besedy v knihovně, např. na téma „Lidské tělo" či výchovný koncert, který si pro nás připravili žáci chodovské ZUŠ.

Ani tento měsíc na nás nezapomněli naši kamarádi zvířátka. Jednak jsme se mohli projet na koni, ale také si pohladit obří leonbergery. A jako pokaždé jsme si užili spousty narozeninových oslav a několik filmových představení. Mimo to jsme se ale dočkali i dalšího přespávání v chodovských dílnách, což je vždycky velká zábava!

Pokud by vás zajímalo, jak všechny uvedené akce vypadaly na fotografiích, navštivte naší Fotogalerii!

Stalo se u nás v Mateřídoušce v dubnu...

crottendorfProtože květen už je v plném proudu, rádi bychom si v krátkosti připomenuli, co všechno se událo v naší Mateřídoušce v dubnu. Jako vlastně každý měsíc, i duben byl bohatý na zážitky. Např. naši vychovatelé byli v jednom kole, protože je čekalo hned několik různých školení - dozvěděli se nové informace o snoezelenu, navštívili řezbářský kurz či s panem starostou Pizingerem, místostarostou Soukupem a chodovským historikem panem Bělohlávkem cestovali do německého partnerského města Crottendorf, kde se učili, jak se vyrábí typické vánoční františky. Mimo Crottendorfu navštívili pan starosta Pizinger i pan Bělohlávek náš denní stacionář, abychom jim ukázali, jak jsme šikovní a co všechno v Mateřídoušce děláme.

Protože jsme zvědaví, co vlastně dělají naši kamarádi z různých služeb, rozhodli jsme se, že se vzájemně navštívíme. Jednoho dubnového dne se tedy stacionářská výprava vydala do Sokolova, aby si prohlédla, jak se pracuje v sokolovských dílnách a pozdravila se se svými kamarády.

chodosJiného dne si zase slečna studentka, která byla v sokolovských dílnách na praxi, připravila program, který u nás v rámci vlastní maturity odprezentovala. To byla ale legrace! Dobře jsme se bavili, i když jsme byli se stacionářem na exkurzi v chodovském podniku Chodos. Těch různých podivných strojů a neznámých věcí...až z toho šla hlava kolem. A protože i my rádi děláme radost ostatním, připravili jsme si vystoupení pro žáky ze ZŠ Vintířov i chodovské seniory.

Pokud by vás zajímalo, jak všechny uvedené akce vypadaly na fotografiích, navštivte naší Fotogalerii!

Veselé Velikonoce

velikonoce

Březnová Mateřídouška

Březen všichni známe jako měsíc, kdy končí zima, přichází jaro a spolu s ním opět ožívá příroda. Vše se začíná probouzet a zelenat. A podobně to letos bylo i u nás v Mateřídoušce - naplno jsme se probudili po zimním spánku a březen tak byl plný zajímavých zážitků a kulturních akcí.

harmonieJiž tradičně jsme byli v solné jeskyni v Nejdku či jsme si užili spoustu narozeninových oslav. Nechyběla ani zvířátka, která za námi pravidelně jezdí.

Již šestkrát se během uplynulýh let sešly v chodovské pivnici Skleník metalové a rockové kapely v rámci společného benefičního koncertu, jehož výtěžek byl určen našemu centru. Letos tomu nebylo jinak a i výtěžek 7. pokračování benefice hudebníci věnovali nám. Děkujeme!

To my jsme se pro změnu sešli s našimi kamarády z německého centra v Irchenriethu. Provedli jsme je našimi chodovskými dílnami, zazpívali jim několik písniček a pak jsme si spolu vyzkoušeli přípravu některých našich výrobků. To vám byla sranda! Těšíme se, až se s našimi kamarády opět uvidíme. V dílnách i ve stacionáři se učíme stále něčemu novému. Ale nejen my, dokonce i naše tety vychovatelky. V březnu se například dozvěděly spoustu nového na školení arteterapie, muzikoterapie a také snoezelenu.

Každý rok se nemůžeme dočkat, až si opět zatrsáme na tanečním parketu na plese Harmonie. Letos se konal již 24. ročník a poprvé nebyl v grandhotelu Pupp, ale v Národním domě v Karlových Varech. To nám ale vůbec nevadilo, protože ples byl i na jiném místě parádní a hlavně jsme se mohli znovu pozdravit a vyfotit s Petrem Rychlým, který si nás už také za ty roky dobře pamatuje.

matejskaJakmile se venku udělá hezky, rádi vyrážíme za zážitky mimo Mateřídoušku - např. do Prahy na Matějskou pouť! A že tam jsme těch zážítků měli...horská dráha, centrifugy, kolotoče, bourací auta...Naštěstí jsme se všichni v pořádku opět vrátili domů. To abychom mohli zazpívat seniorům v domově v Dolním Rychnově a uzavřít tak měsíc březen.

Pokud chcete vidět fotky ze všech zmíněných akcí, je to úplně jednoduché - podívejte se do naší Fotogalerie.

Co se dělo u nás v Mateřídoušce v lednu a únoru 2017?

obrSe začátkem nového roku si většina lidí dává různá předsevzetí, která se alespoň po nějakou dobu snaží dodržovat. Naše jediné avšak o to důležitější předsevzetí je, že se v roce 2017 budeme snažit být alespoň stejně aktivní a zapálení do všemožných činností jako v roce předešlém. Abychom tedy nelenivěli, hned na začátku ledna jsme se zapojili do Tříkrálové sbírky, jejíž výtěžek byl určen pro farní charitu v Sokolově. Protože jsme zvídaví a baví nás se učit o nových věcech, chodili jsme na pravidelné besedy do knihovny v Chodově a Sokolově. Jednou jsme se například dozvěděli něco o lidském těle, jindy jsme si povídali o tom, co dělají živočichové v zimě, nebo například o sněhu a mrazu. Představte si, že se letos vzdělávali dokonce i naši rodiče! Paní Havlíčková jim ve stacionáři pověděla něco o relaxačních technikách. Aby nás ale ze všech těch nových informací nebolela hlava, dopřáli jsme si i zasloužený odpočinek - relax v solné jeskyni v Nejdku nebo divadelní či filmová představení v Chodově, Karlových Varech a Sokolově. To nás bavilo, panečku. Super bylo i to, že i letos za námi na canisterapii chodí ti obří chlupatí leonbergeři, co spíš než jako pejsci vypadají jako nějací medvědi.

karnevalJak už teď určitě tušíte, v lednu ani v únoru jsme se vůbec nenudili. A to jsme vám vlastně ještě neřekli, že každou chvíli s kamarády máme nějakou narozeninovou oslavu a že nás navštívil ve stacionáři pan kouzelník a předvedl nám spoustu zajímavých kouzel. Každý únor míváme karneval a nejinak tomu bylo i letos. Slovy ani nejde popsat, kolik různých masek a převleků jsme dokázali vymyslet! No, nejlepší bude, když se na ně sami podíváte do naší Fotogalerie, kde najdete i fotky ze všech ostatních zmíněných akcí.

Jsme sice teprve na začátku nového roku, ale už teď se těšíme, co nás všechno letos čeká!

Poděkování

aperaDenní centrum Mateřídouška velice děkuje panu Ing. Volínovi ze společnosti Apera s.r.o., který nám poskytl sponzorský dar ve výši 200 000 Kč. Děkujeme!

Seznam všech štědrých dárců, kteří v roce 2016 podpořili naši Mateřídoušku, naleznete v sekci Poděkování.

Prosinec v Mateřídoušce

stromecekV naší Fotogalerii si můžete prohlédnout, co všechno se událo v Mateřídoušce během měsíce prosince - a bylo toho mnoho! Mnohokrát jsme vystoupili s naší vánoční besídkou doma ve stacionáři či sociálně terapeutických dílnách, ale i venku např. v kostele sv. Jakuba či v klášterním kostele v Sokolově. Zapojili jsme se do projektu tzv. nekonečného plátna Orbis pictus. Navštívili jsme např. chodovskou radnici či vánoční trhy v Chebu. Paní manikérka nám v chodovských dílnách ukázala, jak se správně starat o ruce a nehty. A nakonec jsme si všichni společně, tak jak to máme rádi, užili pohody u vánočního stromečku.

Přání

pf 2016

Poděkování

chotes

Velice děkujeme firmě Chodovské technicko-ekologické služby s.r.o. za sponzorský dar ve výši 10 000 Kč.

 

Denní stacionář v Sokolově - aktuální informace

Mateřídouška podala žádost a získala úvěr na rekonstrukci sokolovského stacionáře
sokolov stacOd darování školní jídelny s družinou u bývalé 4. základní školy uplynul rok. Rádi přinášíme dobré zprávy, neboť se zatím podařilo vše, co jsme si předsevzali a naplánovali. Jedinou nepříjemností bylo pozdější vyhlášení dotační výzvy, která byla místo v březnu vyhlášena až v červnu.

Celý článek najdete ZDE.

Nepřehlédněte

papousekPomalu se blíží zima, to ale neznamená, že bychom se snad v Mateřídoušce chystali k zimnímu spánku. Naopak jsme neustále v jednom kole. To nás například jednou navštívil pan kouzelník se svými kamarády ptáky. A co vám budeme povídat, velký papoušek sedící za krkem to je nějaký zážitek! Kromě papoušků se za námi nedávno přišli podívat i naši staří známí - pejsek, kočička a koník. Spoustu srandy jsme si užili i tenkrát, když nám tety ze stacionáře připravily zážitkové podzimně čundrácké odpoledne. Dokonce jsme rozdělali opravdický oheň! A určitě nesmíme zapomenout ani na to, jak jsme na naší vernisáži „Umíme mnohé" v DDM Bludiště vystavovali naše výrobky.

Fotografie z uvedených akcí ale i z mnohých dalších si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii. Reportáž z naší výstavy, kterou natočila chodovská televize, si můžete pustit ZDE.

Poděkování

Velice děkujeme panu Volinovi a společnosti Apera a.s., jakož i všem účastníkům golfového turnaje František CUP 2016 - by Apera za finanční dar ve výši 50 000 Kč. Velmi si vážíme vaší štědrosti a děkujeme vám za přízeň. Vaše finanční pomoc zlepší život lidem s vážným zdravotním postižením a Dennímu centru Mateřídouška umožní nabízet svým klientům kvalitnější sociální služby.

Bc. Věra Bráborcová, ředitelka společnosti

Den otevřených dveří v Mateřídoušce

otevreneVe středu 5. října otevřelo denní centrum v rámci Týdne pro sociální služby své dveře veřejnosti a zájem předčil naše očekávání. Denní centrum během dne navštívilo více než sto hostů a zájemců o prohlídku. V chodovském denním stacionáři se po ránu zpívalo a pozvaní hosté nadšeně tleskali písničkám z muzikálů. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo zpívání na přání. Bývalý chodovský starosta a krajský radní pan Hora poděkoval klientům i zaměstnancům stacionáře za krásné vystoupení.

Ve všech službách denního centra bylo pro příchozí připraveno bohaté občerstvení, které připravili klienti sociálně terapeutických dílen. Potěšující pro nás bylo, že o den otevřených dveří projevili zájem žáci z chodovské i sokolovské základní školy. Chodovský denní stacionář navštívili také žáci z vintířovské základní školy, se kterou denní centrum dlouhodobě spolupracuje. Sokolovské sociálně terapeutické dílny navštívilo celé vedení sokolovské radnice. Pan starosta Picka a pan místostarosta Jakobec byli překvapeni nejen velkým počtem klientů, ale i pestrou nabídkou různých pracovních činností a úrovní vybavení dílen. Paní místostarostka Oulehlová nešetřila slovy chvály a objednala si výrobu vánočních dárků pro seniory.

Děkujeme všem, kteří projevili zájem o Mateřídoušku a klientům i zaměstnancům patří poděkování za vzornou reprezentaci.
______________________________________________________________________

O akci se zmínil i Sokolovský deník - článek naleznete ZDE. Fotografie si můžete prohlédnout na našem Facebooku.

Denní centrum Mateřídouška na YouTube

youtubeV našem denním centru se snažíme držet krok s dobou, proto máme vlastní webové stránky, kde vás informujeme o aktuálním dění v Mateřídoušce i mimo ni a skupinu na Facebooku, kde si pro změnu můžete prohlédnout fotografie z akcí, jichž jsme se v poslední době zúčastnili. A nově má Mateřídouška i vlastní účet na YouTube, kam budeme umisťovat různý zajímavý materiál! V tuto chvíli si na našem YouTube můžete prohlédnout videa, která měla premiéru na loňských oslavách 25. narozenin denního stacionáře ve velkém sále v chodovském KASSu - historicky první záběry ze stacionáře z roku 1994 a kompilaci fotografií ukazující, že my z Mateřídoušky rádi poznáváme svět, bavíme se a naše nadšení a radost ze života předáváme při mnoha besídkách a kulturních vystoupeních.

Nové fotografie a poděkování nadačnímu fondu Ještěřice

srdce slabším 2016Září je v plném proudu a spolu s ním nám opět začíná mnoho akcí. Jednou z nich bylo tradiční charitativní Srdce slabším, které se i letos konalo na Stříbrné a to pod záštitou nadačního fondu Ještěřice. Téma letošního ročníku byl Šmoulí ráj, což se nám samozřejmě velice líbilo a všechny písničky, tance i hry jsme si náramně užili! I letos byl výtěžek z akce věnován našemu dennímu centru, za což bychom chtěli nadačnímu fondu Ještěřice velice poděkovat. Bylo to super a již teď se těšíme na další ročník!

Mimo Srdce slabším nás v září opět po čase navštívila zvířátka a měli jsme narozeninovou oslavu.

Fotografie ze všech akcí naleznete v naší Fotogalerii.

Další fotografie ze Srdce slabším naleznete ZDE. Kromě fotek si ale můžete prohlédnout i video se šmoulím tancem či sestřih celé akce.

Zářijové přivítání

Letní prázdniny jsou již za námi a začíná nám další školní rok. V naší Fotogalerii si ale můžete připomenout, co všechno jsme během léta podnikali - výlety, procházky, relax ve stacionáři...

konec léta

Poděkování - Habartovské charitativní cvičení pro Mateřídoušku

habartovJiž podruhé došlo v Habartově ke spojení cvičení a charity. V neděli 26. června proběhl 2. ročník charitativního cvičení na habartovském workoutovém hřišti. Cílem akce bylo v daném časovém limitu zdolat hranici 15 000 kliků a 8 000 shybů, což zaručovalo získání částky 50 000,- Kč schválené zastupiteli města Habartova pro Denní stacionář Mateřídouška. Všech 45 účastníků se snažilo doslova ze všech svých sil pokořit stanovený cíl. Podařilo se! Během 2 hodin a 34 minut cvičící zvládli 28 742 kliků a 8 934 shybů. Nedělní dřina tak finančně pomůže provozu denního stacionáře.
Děkujeme organizačnímu týmu ve složení: Václav Šimek, Marek Sladký a Milan Krčín i všem ostatním, kteří se na organizaci akce podíleli. Velké poděkování si samozřejmě zaslouží všichni cvičící za statečné úsilí i zastupitelé města Habartova za jednomyslné a moudré rozhodnutí finančně podpořit výborný nápad, který zdravým prospěje a klientům Mateřídoušky zlepší a zkvalitní život.
Věra Bráborcová, ředitelka společnosti

Fotografie z akce naleznete ZDE.

Galerie vzpomínek

archivJak určitě dobře víte, náš denní stacionář loni na podzim oslavil 25 let, čili čtvrt století, své existence. Čtvrt století, to je dlouhá doba, nemyslíte? Za takový čas se toho hodně událo. Ale protože paměť je věc zrádná, na hodně událostí se zkrátka zapomene a vzpomínky pak zmizí v nenávratnu. Proto jsme se rozhodli, abychom jen tak nezapomněli, že na webové stránky nahrajeme fotografie vylovené z mateřídouškovského archivu. V sekci Galerie vzpomínek si tedy od dnešního dne můžete prohlédnout výběr fotografií, který jsme pořídili mezi léty 1990 a 2000 a postupně do této části webových stránek přibudou i snímky z let následujících.
Chtěli jste vědět, jak vypadala první vánoční fotografie nebo výprava, která se vydala na první školu v přírodě? Galerii vzpomínek má pro vás odpověď!

Krásné léto

leto

Červen u nás v Mateřídoušce

Prázdniny jsou tu a můžeme vám říci, že letos se na pořádný odpočinek opravdu těšíme. V červnu jsme se totiž snad ani na chvíli nezastavili!

skolandaHned na začátku měsíce jsme odjeli na rekondiční pobyt do Horní Blatné, abychom zde procestovali celý svět. Během týdne jsme navštívili a poznali všechny kontinenty. V neděli jsme například stavěli Velkou čínskou zeď nebo si vyráběli typický asijský klobouček. Pondělí jsme pomalovaní jako místní domorodci strávili v Austrálii a prohlédli si Velký bariérový útes a zvířata, která u protinožců žijí. Další den na nás čekalo poznávání Afriky. Abychom se neztratili, nastudovali jsme si mapu a vydali se na lov ryb na africkém pobřeží a poté do pravé africké pouště. Ta vám byla ale rozpálená! Naštěstí jsme ale našli oázu, kde jsme mohli přečkat noc a probudit se v Americe. I tady nás čekala spousta různých úkolů. Nejprve jsme si jako praví indiáni vyrobili čelenky a postavili totem. Poté jsme pomáhali rýžovat zlato nebo stavět železnici. Po dobře odvedené práci jsme šli načerpat nové síly, protože další den na nás čekalo poznávání Evropy. Tady jsme si například zahráli pétanque ve Francii, prohlédli si šikmou věž v Pise nebo si zazávodili na olympijských hrách v Řecku, abychom se nakonec vrátili k nám do České republiky do Horní Blatné a po závěrečném karnevalu odjeli zpátky domů.

Ani po takhle náročném rekondičním pobytu jsme ale moc neodpočívali, protože jsme vystupovali na Dni pro sociální služby v Chodově a poté i v Sokolově. A abychom všem návštěvníkům Dne předvedli, že umíme nejenom pěkně vystupovat, ale jsme machři i přes vyrábění všeho možného, měli jsme s sebou stánek s výrobky z našich dílen.

hasiciSpousty zábavy jsme si v červnu užili i na návštěvě u policistů a hasičů, kteří nás provedli po své stanici a dokonce nás nechali si vyzkoušet, jak se hasí pomocí hasičské stříkačky. Povím vám, není to vůbec jednoduché ji udržet! Ale alespoň jsme si trochu zaposilovali. To se nám docela hodilo, protože na nás čekalo několik sportovních dní plných všech možných i nemožných disciplín. Abychom se trochu odreagovali a zklidnili po našich sportovních výkonech, navštívila nás naše oblíbená zvířátka – kůň, jehňátko a velká psí smečka.       

No a protože v červnu končí školní rok, došlo poslední červnový den na předávání ocenění. Trochu jsme byli napnutí, ale dopadlo to dobře… Nikdo nepropadl, naopak všichni jsme byli pochválení za to, jak se celý rok snažíme!   

Fotografie ze všech uvedených akcí naleznete v naší Fotogalerii.

Květen 2016

Květen byl doslova nabitý akcemi - byli jsme na divadelních představeních, navštívili festival Porozumění v Mariánských Lázních, měli radost ze zvířátek, co se na nás přišla podívat, udělali si výlet na Bílou vodu i kousek dál na Hřebeny a mnoho, mnoho dalšího...inu, nenudili jsme se ani trochu. O tom se můžete přesvědčit v naší Fotogalerii, podívejte.

Ples Harmonie

besidkaV sobotu 2. dubna jsme si byli zaplesat v Grandhotelu Pupp, kde se konal 23. ročník plesu Harmonie, který patří jednoznačně k vrcholům lázeňské plesové sezóny a my si ho vždy náležitě užijeme. Během plesového veselí jsme zavzpomínali na první „Harmonický“ ples, kterého jsme se zúčastnili někdy před sedmnácti lety. Je až neuvěřitelné, že nám tenkrát stačily pouhé čtyři vstupenky. Letos jsme jich kupovali 142. Atmosféra v Puppu byla příjemně uvolněná a Petra Černocká se svou Saxánou potěšila plný parket. Taneční orchestr nabízel „pecky“ z první republiky a občas trochu chybělo něco rockově dravějšího. V tomto ohledu situaci zachraňoval Pepa Škulavík se svou kytarou, klávesami a sličnou zpěvačkou. Při focení byla letos tlačenice, neboť zájemců o foto s celebritou rok od roku přibývá a vybojovat si svůj vytoužený snímek nebylo vůbec jednoduché, neboť přes „les“ mobilů, foťáků a tabletů bylo těžké celebritu jen zahlédnout, natož se s ním vyfotit. V tomto ohledu by to rozhodně chtělo malou změnu pro příště. Děkujeme všem, kdo ples připravili a už se moc těšíme na 24. ročník. Mateřídouška nebude rozhodně chybět.

Fotografie z našeho plesání si můžete prohlédnout ZDE.

Mosty 2015

besidkaVe čtvrtek 24. března proběhlo v Českých Budějovicích předávání cen Mosty 2015. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR uděluje tuto cenu od roku 2003 osobám, poskytovatelům sociálních služeb i veřejným institucím, které významně přispěly ke zlepšení života a postavení osob se zdravotním postižením. Letos se uskutečnil 13. ročník a ceny byly předávány ve čtyřech kategoriích. Ve druhé kategorii „Cena Národní rady osob se zdravotním postižením ČR pro nestátní subjekt za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch občanů se zdravotním postižením“ bylo nominováno i Denní centrum Mateřídouška, o.p.s.. Před vlastním ceremoniálem vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích se konalo krátké a milé setkání s dlouholetou patronkou celé akce paní Livií Klausovou, která všem nominovaným osobně poblahopřála i poděkovala. Mateřídouška sice nezvítězila, ale účasti ve finále si velice váží, neboť dostat se do něj nebylo vůbec snadné. Moc děkujeme za nominaci a účast ve finále vnímáme jako závazek i pozitivní motivaci pro naši další činnost. Věra Bráborcová

Fotografie z předávání cen naleznete ZDE.

Psi jsou naši velcí kamarádi

besidkaV úterý se za námi do stacionáře přišli opět podívat naši psí kamarádi Karel, Jarda, Ozzy a Sára. Karel a Jarda sice vypadají spíše jako medvědi než jako psi, ale jsou to naši miláčkové. I když na ně doslova naskáčeme, nehnou ani brvou. Trpělivě se věnují své canisterapeutické práci a každému rozdávají pohodu a uvolnění. Je neuvěřitelné, jak jsou naši psí kamarádi trpěliví a obětaví. Za odvedenou práci od nás vždy dostanou nějaké ty psí mlsky a to pak někdy jde jejich příslovečná psí mírnost stranou a trochu se mezi sebou „porafou“. Zkrátka, pořád jsou to psi a v psí smečce přeci jenom panují jiná pravidla než v té lidské.

Všechny fotky z našeho výletu naleznete ZDE.

Zážitkové odpoledne plné her

besidkaV pondělí 21.3. odpoledne proběhla ve stacionáři malá příprava na blížící se svátek čarodějnic. Hrály se čarodějnické hry, vařila se kouzelnická polévka a krotili se pavouci, brouci i jiná strašidelná havěť. Všechnu tu „hrůzu“ pomáhala zvládnout statečná indiánka, která učila přítomné statečnosti, nebojácnosti i kouření indiánské dýmky míru, které se strašidláci strašně bojí. My jsme se ale nebáli, i když některé čarodějnice se snažily pouštět hrůzu a byly fakt hustý. Na závěr dostali všichni sladkou odměnu. Děkujeme za odpoledne plné zábavy a už se těšíme na stacionářský čarodějnický rej.

Všechny fotky z našeho výletu naleznete ZDE.

Mateřídouška na Matějské pouti

besidkaV pondělí 14. března se klienti sociálně terapeutických dílen zajeli pobavit na Matějskou pouť do Prahy. Počasí bylo nádherné, pouťové atrakce zadarmo, takže adrenalin dosahoval doslova nebeských výšin. Odpoledne měl u Křižíkovy fontány zazpívat Michal David, ale bohužel vinou technických potíží z toho nic moc nebylo, což nás dost mrzelo, protože celý pouťový den jsme prožili nonstop. Kromě ježdění v autíčkách, točení se na kolotočích a padání z neskutečné výšky, se nám moc líbil mořský svět. Matějská se letos opravdu vydařila a doufáme, že příští rok to bude opět super.

Všechny fotky z našeho výletu naleznete ZDE.

Září a říjen v Mateřídoušce

Co všechno se událo v září a říjnu u nás v Mateřídoušce?hasici

Září jsme odstartovali na Stříbrné již tradiční akcí Srdce slabším, která se letos nesla v duchu pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků. Odpoledne plné her, tance a písniček se nám moc líbilo. Dále jsme se představili na festivalu Souznění v Karlových Varech, kde jsme zazpívali, a potěšili tak každého, kdo se přišel podívat k hotelu Thermal.

Na začátku října do sokolovských dílen k radosti všech zavítal místní hasičský sbor, a my se tak mohli přesvědčit, že udržet hasičskou stříkačku není vůbec žádná hračka! To v denním stacionáři své vystoupení předvedl pan kouzelník a s sebou si přivedl hned několik pomocníků - ptáků. Následoval den otevřených dveří, během kterého do prostor denního stacionáře i sociálně terapeutických dílen zavítalo mnoho návštěvníků, kteří byli zvědaví, jak že to vlastně u nás chodí. To nás pro změnu zajímalo, co se odehrává na chodovské radnici, a tak jsme se tam byli podívat. A aby těch zážitků nebylo málo, přichystali nám tety na konec října odpoledne plné strašidel a bubáků.

Fotografie ze všech výše uvedených akcí si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii.

Poděkování 1. 10. 2015

Děkujeme hasičům HZS - Stanice chemické závody Sokolov v čele s velitelem Ing. Ladislavem Krausem a dále děkujeme veliteli směny Jiřímu Chlupáčkovi. Měli jsme možnost zažít nevšední den. Už samotný příjezd hasičského autobusu k našim dílnám byl zajímavý. Těšíme se na další setkání. Moc děkují klienti a zaměstnanci STD Sokolov.

Denní stacionář Sokolov - přehled aktuálních informací

Aktualizováno 20. 9. 2015
Mateřídouška má budovu i projektovou dokumentaci
V srpnu se Mateřídouška stala vlastníkem budovy školní jídelny s družinou u bývalé 4. základní školy. První a velmi důležitý krok na cestě k sokolovskému dennímu stacionáři byl úspěšně dokončen. Celý text

Zprávy z dění v denním stacionáři

Během léta rodiče s oblibou využívali hlídání o víkendech a péči nad rámec pracovní doby. Zájemců bylo dokonce tolik, že se nepodařilo všechny uspokojit. A to je pro nás výzva do dalších let, jak službu zkvalitnit.

Mnozí z vás si možná všimli, že v srpnu byla zahájena přístavba stacionáře. Budujeme nové skladovací prostory, díky kterým se do našeho stacionáři lépe vejdeme. Stavba bude dokončena v říjnu letošního roku. Mimo toho probíhají dokončovací práce na modernizaci snoezelenové místnosti, které budou hotovy do konce letošního roku.

Léto v denním stacionáři

Letošní léto se neslo ve znamení tropických teplot. Abychom parné letní měsíce přečkali ve zdraví, pravidelně jsme se osvěžovali v bazénu na terase. Po příjemném osvěžení jsme již tradičně slavili a vychutnávali si prázdninovou pohodu. Jak to vypadalo, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Reportáž na TV Západ - Mateřídouška získá bývalou školní jídelnu

TV Západ natočila reportáž o objektu bývalé školní jídelny v areálu 4. ZŠ v Sokolově, který získá denní centrum Mateřídouška. Celá reportáž je ke zhlédnutí ZDE.

Červen v Mateřídoušce

matejČervnové putování za zážitky odstartovalo hned v prvním týdnu a to velkou zkouškou odvahy. Ti nejodvážnější klienti se v tento den vydali prozkoumat místo, kterého se lidstvo děsí již po generace – PEKLO. Kupodivu se z něj všichni dostali ven a pokračovali dále na prohlídku zámku Chyše. V ten samý čas se ti neméně stateční ze STD Sokolov rozhodli navštívit ZOO v Plzni, kde je stroj času přenesl až do doby pravěké, a oni se tak střetli s obrovskými dinosaury. Následující den si klienti denního stacionáře užili grilovačku, jak se patří. Zahrádkou se linula vůně vuřtů, hudba hrála zvesela a všude kolem panovala dobrá nálada. Prostě skvělý den.

Druhé červnové pondělí bylo pro klienty velmi očekávaným dnem. Vyrazili totiž na každoroční týdenní rekondiční pobyt. Tentokrát jim vládlo téma Návštěvníci z vesmíru. Jejich vesmírná raketa přistála v Horní Blatné, kde společně plnili svou kosmickou misi.

Během dalších slunečních dní se za klienty ze STD Sokolov přijeli podívat kamarádi ze SRN. Mateřídouška se prezentovala v rámci Dne pro sociální služby v Chodově a Sokolově. Chodovští si poměřili své síly v areálu DDM na Sportovním dni. Jak už je pravidelně zvykem, klienty navštívili zvířecí mazlíčci. Oslavy narozenin se točily v maximálních obrátkách. A konec měsíce byl završen tím, na co každý z klientů čeká celý rok a to je slavnostním rozdáváním vysvědčení a ocenění.

Fotografie ze všech zmíněných akcí naleznete v naší Fotogalerii.

Šapitó šou v denním stacionáři 28. 5. 2015

sasoveTo vám zase jednou byla tělocvična v denním stacionáři naplněna k prasknutí. Tentokrát se proměnila v barevné šapitó. Všichni celí netrpěliví a plní očekávání vyhlíželi, kdo se to skrývá za dveřmi. A v tom to přišlo. Na scéně se objevil klaun. Veselý, s chechtavým hlasem, prostě parádní barevný šáša. A vzápětí přiskočil další. Nejprve se představili a pak začala ta pravá šou. Program plný her, písniček, tance a malování pohltil naprosto každého.

 

Všechny fotografie z akce naleznete ZDE.

Květen 2015 v Mateřídoušce

Během měsíce května toho zažili klienti Mateřídoušky mnoho.hama

Počátkem měsíce vyrazila skupina klientů z STD Sokolov navštívit solnou jeskyni a zrelaxovat se při pohledu na jeskynní malby. Po načerpání nových sil si každý ulovil pár vuřtů a společně zakončili den u rozžhaveného grilu. Během dalších květnových dnů nezaháleli a hned v sobotu 16. 5. vyrazili do areálu Rolava v Karlových Varech. Zde se hrdě prezentovali v rámci Mezinárodního dne rodin. Odměnou jim byl bohatý program, kterého se mohli účastnit společně s patronem celé akce, Alešem Hámou.

V Chodově také nebyla nuda. Ba naopak! Hned první týden v květnu se klienti pochlubili besídkou věnovanou nejen maminkám, za kterou zaslouženě sklidili dva dny po sobě velký potlesk. Krom toho i oslavy narozenin byly v plném proudu a společnost klientům přijela dělat zvířátka z Děpoltovic. Skupina odvážlivců vyrazila na minigolf a odpoledne plné zážitků zakončila večerní akcí v prostorách dílen. Dokonce ani zaměstnanci Mateřídoušky nebyli ochuzeni o pestrý program a vyrazili do Mariánských Lázní na vernisáž Prostě krásná, kde mohli zhlédnout vystoupení Báry Štěpánové a kochat se krásou fotografií dívek a žen z DOZP Mnichov.

Fotografie ze všech zmíněných akcí naleznete v naší Fotogalerii.

Naše pražské putování 7. 5. 2015

Jednoho krásného slunečného dne se Mateřídouška rozhodla čelit nástrahám velkoměsta a vyrazila do Prahy. V 10 hodin přivítalo celou naši partu s otevřenou náručí Národní technické muzeum, které nás vyslalo na výlet napříč minulostí světa dopravy, vesmíru a architektury. V odpoledních hodinách jsme se vydali celí natěšení na Václavské náměstí, kde na nás dýchla trocha historie a zlákala vůně proklatě dobrého kuřete. Po závěrečné procházce a rozloučení se s Václavem na koni jsme vyrazili zpět do našeho maloměsta.

Celou naši dobrodružnou výpravu si můžete prohlédnout ZDE.

Výstava k 25. výročí založení denního stacionáře

vernisazV úterý 24. března proběhla vernisáž výstavy 25 kvítků Mateřídoušky, která byla ke zhlédnutí a obdivování od 23. 3. do 27. 3. 2015 v Městské chodovské galerii Domu dětí a mládeže Bludiště. Výstava se těšila velkému zájmu, což všechny v Mateřídoušce potěšilo. Výstavou Mateřídouška zahájila rok oslav, který by měl vyvrcholit na začátku listopadu, kdy ve velkém sálu KASSu proběhne celodenní oslavná akce s řadou zajímavých hostů i pestrým programem. Dvacet pět let uteklo jako voda a z ojedinělého nesmělého kvítku Mateřídoušky vykvetla velká a bohatá kytice.

Všechny fotografie si lze prohlédnout na našem Facebooku - ZDE.

Videoreportáž z celé akce je ke shlédnutí pod následujícím odkazem: http://www.kasschodov.cz/tvarchiv/460-vernisaz-25-kvitku-materidousky

Návštěva přátel z Léčebně pedagogického centra v Irchenriethu

navsteva ze SRNV pondělí 16. března přijeli do chodovských sociálně terapeutických dílen naši kamarádi z Irchenriethu. Z výměnných návštěv se stala tradice a každá návštěva s sebou přinese příjemné zážitky ze společně stráveného času při nějaké zajímavé pracovní činnosti. Na uvítanou jsme si vzájemně zazpívali. Pak se šlo pracovat do jednotlivých dílen. Letos, protože je právě před Velikonocemi, jsme například pletli pomlázky a při této činnosti jsme se dozvěděli překvapivou věc, že v Irchenriethu a jeho okolí se běžně neví, co je to šupačka a tedy ani to, k čemu se vlastně pomlázky pletou a nač se používají. Kromě pomlázek se vyráběly také korálkové stromky a květinová výzdoba tašek. Každý host si domů odvezl nějaký svůj vlastnoručně zhotovený výrobek. V červenci tohoto roku slaví Léčebně pedagogické centrum v Irchenriethu 50. výročí vzniku a Mateřídouška byla pozvána jako vážený host. Děkujeme za návštěvu i za pozvání.

Všechny fotografie si lze prohlédnout na našem Facebooku - ZDE.

Návštěva paní ministryně v Mateřídoušce

V pondělí 26. ledna přijela na pozvání rodičů do denního stacionáře a sociálně terapeutických dílen paní ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová. Paní ministryně si prohlédla denní stacionář a ochotně odpovídala na dotazy rodičů, které především zajímalo, jak bude ministerstvo podporovat ambulantní sociální služby a jak zajistí, aby tyto služby byly dobře dostupné a přijatelně drahé. Paní ministryně přítomné ubezpečila, že hlavní prioritou ministerstva je podporovat služby typu denního stacionáře a sociálně terapeutických dílen nabízející lidem s postižením možnost žít v rodinném prostředí. Podpora rodinné péče je pro ministerstvo zásadní úkol. V sokolovských sociálně terapeutických dílnách se jí velmi líbil způsob, jakým jsou klienti dílen připravováni na budoucí pracovní uplatnění. Po krátké návštěvě v Chebu paní ministryně navštívila našeho dlouholetého partnera v Irchenriethu v SRN, kde se seznámila s činností léčebně pedagogického centra nabízejícího komplexní péči o děti a dospělé s mentálním a kombinovaným postižením. Podle naše názoru se návštěva vydařila. Paní ministryně odjížděla spokojená a Mateřídoušce poděkovala za její dlouholetou činnost. Velké poděkování patří panu poslanci PhDr. Zdeňku Soukupovi, který návštěvu organizačně zajistil i paní poslankyni Bc. Markétě Wernerové, která se na zajištění návštěvy spolupodílela.

Všechny fotografie si lze prohlédnout na našem Facebooku - ZDE.