Sledujte nás:

Otevřeli jsem naši kavárnu U Mateřídoušky

Co jsme již delší dobu plánovali, se konečně stalo skutečností – ve čtvrtek 4. 4. 2024 ve 14:00 jsme slavnostně přestřihli pásku, a oficiálně tak odstartovali provoz naší nové kavárny U Mateřídoušky! Ta bude fungovat jako zácvičné pracoviště chodovských sociálně terapeutických dílen. Na provozu kavárny se budou podílet zaměstnanci dílen ve spolupráci s klienty, kteří do dílen dochází. Jde o další krok, jak nabídnout lidem s různým typem postižení šanci uplatnit se ve společnosti a zároveň všem ukázat, že postižení netvoří nepřekonatelnou překážku na cestě k plnohodnotnému životu.

Kavárna bude pro veřejnost otevřená vždy v týdnu, s výjimkou úterý, od 9:00 do 15:30. Bližší informace o provozu kavárny a nabídce prodávaného sortimentu naleznete na ZDE.

K tomuto mimořádnému okamžiku se vyjádřil Pavel Bráborec:
„Celý tento nápad nebylo úplně jednoduché porodit. Ale zaplať pánbůh, že se to povedlo. Musím říct, že velký podíl na tom má Dita Janouškovcová. Díky této naprosto úžasné paní, která nám opravdu pomohla po odborné stránce a jako supervizor nás provázela krok za krokem. Vybrat kávovar a vybavit kavárnu není úplně jednoduchá záležitost a jít cestou pokus-omyl by bylo asi drahé. Dík patří i sponzorům, máme v kavárně mašinu za více než sto tisíc korun. Díky tomu tady teď stojíme a chystáme se k nějakému dalšímu kroku. My úplně nevíme, co to přinese, ale předpokládám, že během čtvrt roku si ta záležitost určitým způsobem sedne a kavárna opravdu začne sloužit k tomu, k čemu chceme, aby sloužila,“

Veliké díky patří i vedení města Chodova, které nás s nabídkou provozovat kavárnu oslovilo a nabídlo prostory v nové městské knihovně. Zapomenout nechceme ani na paní ředitelku Nemčičovou a všechny zaměstnance knihovny, kteří nás „u sebe doma“ vřele přijali.

„Zavěšená“ káva

Zajímavostí je tzv. „zavěšená“ či „odložená“ káva. Ta je inspirována tradicí tzv. „Caffè sospeso” pocházející z doby válečné a poválečné Neapole, kde nebyl šálek kávy považován za luxus, ale za základní lidské právo. Šlo o projev solidarity lidí, kteří si kávu dovolit mohli, s těmi, kteří se ocitli v chudobě. Zaplatili za kávu navíc a tu nechali pro neznámého člověka, který pro nich přišel později. Tradice se ujala a dokonce se rozšířila do celého světa a to zejména po finanční krizi roku 2008. I my chceme dát prostor pro tuto bohulibou činnost. V kavárně U Mateřídoušky tak naleznete látkového anděla ušitého v našich sociálně terapeutických dílnách, který „zavěšené“ kávy schraňuje. Za každou jednu kávu, kterou se rozhodnete předplatit pro někoho jiného, budete moci na anděla „pověsit“ látkový šálek. Na první pohled tedy bude zřejmé, kolik předplacených káv je k dispozici – jeden látkový šálek = jedna „zavěšená“ káva.

Přihlášení